سفارش تبلیغ
صبا ویژن
نزدیکترین مردم به پیامبران، داناترین آنان است به آنچه آورده اند . [امام علی علیه السلام]
مشخصات مدیروبلاگ
 
سید محمد باقر آقایی[107]
برگ سبزی است تحفه ی درویش تقدیم به تو ای بهترین دوست بی عشق خمینی نتوان عاشق مهدی شد

خبر مایه

 

یکی از ذکرهای مهم و مجرب در رفع گرفتاری ها ست. در هنگام گرفتاری متوسل به امام زمان(عج شویم که او امام حاضر ما و ولی و سرپرست ماست.

 

 


دعا ،
  
  

 

یکی از ذکرهای مهم و مجرب در رفع گرفتاری ها ست. در هنگام گرفتاری متوسل به امام زمان(عج شویم که او امام حاضر ما و ولی و سرپرست ماست.

 

 


دعا ،
  
  

 

یکی از ذکرهای مهم و مجرب در رفع گرفتاری ها ست. در هنگام گرفتاری متوسل به امام زمان(عج شویم که او امام حاضر ما و ولی و سرپرست ماست.

 

 


دعا ،
  
  

 

یکی از ذکرهای مهم و مجرب در رفع گرفتاری ها ست. در هنگام گرفتاری متوسل به امام زمان(عج شویم که او امام حاضر ما و ولی و سرپرست ماست.

 

 


دعا ،
  
  

به نام خدا

لطفاً دلایل نیاز بشر به ظهور امام زمان(ع) را برشمرید یا به عبارت بهتر نقایص دنیای بشری را بدون ظهور امام بیان کنید.

بالاترین کلمه‌ای که می‌توانم بگویم این است که تا امام نداشته باشیم، پنج چیز محقّق نخواهد شد:1. تا امام(ع) نیاید، چشم مردم به آخرت باز نخواهد شد، و لذا تا زمانی که مردم بی‌امام‌اند عقلشان در زندان دنیای ظاهر و مادیات محبوس است. لذا از آمدن امام به وسیله‌ای برای تحقّق و ظهور عقل بشریت و باز شدن چشم بشر به آخرت تعبیر می‌کنند. الآن شما می‌بینید که می‌گویند چه کسی زرنگ‌تر است؟ کسی که دنیایش را آباد کند؛ یا می‌گویند: چه کسی موفق‌تر است؟ کسی که در دنیایش موفق است. هیچ کس آخرت را در محاسباتش نمی‌آورد و این بالاترین نقص عصر غیبت است و نقطة مقابلش نور می‌شود و ویژگی نورانی عصر ظهور این است که هر کاری که مردم می‌خواهند بکنند، تصویر آخرتی‌اش را در نظر می‌گیرند. اگر تصویر آخرتی‌اش ارزش داشت، همة سختی‌هایش را می‌طلبند، اگر ارزش نداشت، همة شیرینی‌هایش را رها می‌کنند.


2. دومین نقص زمان غیبت این است که هیچ چیزی سر جای خودش قرار نگرفته است؛ جایگاه‌ها گم شده‌اند، انسان‌ در جایگاه خودش که باید خلیفـة الهی باشد، نیست، پدر در جایگاه خودش نیست، مادر در جایگاه خودش نیست و اینها نقص هستند. امّا زمانی که امام بیاید چون وجود ایشان معمار است، هر شیئی را با توجّه به عنصر عدالت، عصمت و مأموریتی که از سوی حق تعالی دارد، در جایگاه خودش قرار می‌دهد.

در معنای ولایت می‌گوییم ولایت یعنی معمار یعنی زعیم. یک ساختمان بدون معمار کوهی از مصالح است. مسلمان، بدون امام هم کوهی از مصالح را دور خودش جمع می‌کند، نماز و روزه را انبار می‌کند، ولی باید بداند که نماز و روزه‌اش در جایگاه خودش نیست. به عنوان مثال اگر نماز جمعة مسجد الحرام در جایگاه خودش باشد، نباید فلسطینی‌ها اذیت شوند، امروز اگر مسلمانان در جایگاه خودشان باشند، نباید شیعیان یمن، افغانستان، لبنان و عراق در این وضعیت باشند. این نقصِ عصر غیبت است. همه در حال تلاش هستند ولی عناصر در جایگاه خودشان نیستند.

3. نکتة سومی که برای بشریتِ بدون امام، خستگی می‌آورد، این است که بشر باید زندگی کند، ولی هدفش خیلی کوچک است، به قول آیة 38 سورة توبه «یا أیّها الّذین آمنوا ما لکم إذا قیل لکم انفروا فی سبیل الله اثّاقلتم إلی الأرض أرضیتم بالحیاة الدّنیا من الآخرة فما متاع الحیاة الدّنیا فی الآخرة إلّا قلیلٌ؛ ای کسانی که ایمان آورده‏اید شما را چه شده است که چون به شما گفته می‏شود در راه خدا بسیج‏ شوید کندی به خرج می‏دهید آیا به جای آخرت به زندگی دنیا دل خوش کرده‏اید؛ متاع زندگی دنیا در برابر آخرت جز اندکی نیست». زمانی که حضرت بیایند هدف‌ها عالی می‌شوند.

قبل از اجرای هر پروژة بزرگی معمولاً یک ماکت درست می‌کنند. ماکت پروژة جهانی امام زمان(ع) کجاست؟ من حس می‌کنم خداوند به ما توفیق داد تا یک ماکت از پروژة امام زمان(ع) را ببینیم و آن هشت سال دفاع مقدّس بود. خیلی از موارد شبیه دوران دفاع مقدّس است. در دوران دفاع مقدّس، این ویژگی را احساس کردم که بچّه‌ها برای هدف‌گذاری در کلان زندگی و تک تک اعمالشان هم، دنبال چیزی جز جاودانگی نبودند. علّت خستگی دوران غیبت این است که اهداف آنقدر کوچک هستند، که انسان‌ها زود به آن هدف‌ها می‌رسند و تمام می‌شوند و زندگی برایشان بی‌معنا می‌شود. مثلاً منِ طلبه اگر در مسیر طلبگی، خدای نکرده هدفم شهرت باشد، اگر به صدا و سیما رفتم و شهرت پیدا کردم دیگر نمی‌توانم کاری کنم؛ ولی در حکومت امام زمان(ع) هدف، جاودانگی می‌شود و هدف بی‌نهایت است و این، خستگی را از انسان دور می‌کند. در حال حاضر، همه خسته هستند؛ به هر کسی که بگویی چه کار می‌کنی؟ دوست دارد کارش زودتر تمام شود، ولی زمانی که به شهدا می‌رسیم وقتی از آنها می‌پرسند که آیا دوست دارید به دنیا باز گردید؟ می‌گویند بله. شهدا تنها گروهی هستند که دوست دارند به دنیا بازگردند. چرا؟ برای اینکه بار دیگر برای دین و امام زمان(ع) فدا شوند و مزّة جاودانگی را دوباره بچشند.

4. به نظر می‌رسد، وقتی انسان امام ندارد، روابطش با دیگران ظلمانی است، همة روابط بر اساس منافع است، حتّی رابطه با پدر و مادر. الآن پدر و مادر می‌گویند ما تمام تلاشمان را می‌کنیم تا بچّه‌هایمان عصای پیری ما بشوند. پس فقط دنبال منافع خودشان هستند. روابط، ظلمانی است، فقط در حکومت امام است که روابط نورانی می‌شوند، نگاه به چهرة پدر لحظة استجابت دعا می‌شود؛ خواندن خطبة عقد و زناشویی، لحظة استجابت دعا می‌شود؛ نگاه به آب و طبیعت عبادت می‌شود و اینها در پرتو امام شکل می‌گیرد.

5. آخرین نکته‌ای که در تشنگی و خستگی، مؤثّر است، این است که انسان وقتی در یک مجموعه‌ای وارد شود و نداند که شرح وظایفش چیست، خسته می‌شود، ولی وقتی که انسان‌ها شرح وظایف خودشان را بدانند، می‌بینند که همه چیز در مسیر خود و در جای خودش است. در حکومتِ بدون امام، همه سرگردانند، شرح وظایفشان را نمی‌دانند، حقوقشان را هم نمی‌دانند.

ما اگر این پنج عنصر را خوب تحلیل کنیم، هم خستگی معلوم می‌شود و هم تشنگی. در یک جمله خلاصه می‌کنم: بسترساز عطش نسبت به امام و نقطة مقابلش خستگی از وضع موجود، درک این پنج نیاز است.

برگرفته از: ماهنامه موعود شمارخ 108 

89/1/16::: 8:56 ص
نظر()
  
به گزارش فارس ، مسئول موسسه فرهنگی موعود عصر (عج) گفت: طبق گفته اکثر محققان از یک هزار و 200 نشانه‌ آخرالزمان تنها پنج نشانه باقی مانده است.

اسماعیل شفیعی سروستانی دوشنبه شب در همایش آخرالزمان که در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) برگزار شد، اظهار داشت: در شرایطی که امروز همه مردم جهان به سر می‌برند، هیچ سوالی جدی‌تر از این نیست که آیا آخرالزمانی که همه ملل در هر گروه و مذهبی از آن می گویند مصداقش امروز است.

وی ادامه داد: با وجود اینکه گوش‌های زیادی در جهان برای شنیدن در خصوص این موضوع آماده است ولی ما از آن زیاد سخن نمی‌گوییم برای نمونه در دانشگاهی مانند دانشگاه بین‌المللی که به نام امام خمینی (ره) مزین است و در شهری مانند قزوین که شهری با سابقه فرهنگی است و در نقطه مرکزی ایران واقع شده است دو واحد درس اختیاری در خصوص آخرالزمان، فرجام‌شناسی وجود ندارد.

مسئول موسسه فرهنگی موعود عصر (عج) اضافه کرد: این جای تأمل دارد که چرا موضوعی که در جهان امروز در رأس همه مباحث جدی است ذهن جوانترین گروه اجتماعی در این جامعه درگیر آن نیست و این مبحث بزرگ است و چگونه چشم‌ها از روی موضوعی به این مهمی و بزرگی چرخیده و متوجه آن نیست.

*تدریس رشته آخرالزمان شناسی در 257 دانشگاه در آمریکا

وی افزود: 130 سال است که در دانشگاه‌های وابسته به کلیسای کاتولیک در رشته آخرالزمان‌شناسی فارغ‌التحصیل دارند و در ایالات متحده آمریکا بیش از 257 کالج و دانشگاه در این رشته وجود دارد و اگر این موضوع مهمی نیست چرا باید در سرزمینی که گاهی گمان می‌کنیم عاری از مذهب است، این تعداد دانشگاه و کالج در رابطه با این رشته وجود داشته باشد.

شفیعی سروستانی عنوان داشت: بسیاری از دانشگاه‌ها در ایران در رشته‌های هنری، سینمایی، کارگردانی و بازیگری مشغول به آموزش هستند.

وی اعلام کرد: بسیاری از برنامه‌های رسانه‌های این سرزمین توسط همین بازیگران که بسیاری مانند دلقک‌ها فقط بالا و پایین می‌پرند و به اسم تهیه‌کنندگی و کارگردانی و سناریست، حد و اندازه سناریو آنها از چارچنگولی بالا نمی‌رود، هزاران ساعت شب و روز را به بیهوده‌گویی در مباحث مبتذل و حیات مردم عام کوچه و بازار را به خود مشغول می‌کنند.

*فیلمی در کشور ما با موضوع آخرالزمان ساخته نشده است

این محقق در زمینه مهدویت عنوان داشت: این در حالی است که در آن سوی دریای مدیترانه در دهه 90 بیش از 60 درصد پرفروش‌ترین فیلم‌های هالیوود در خصوص آخرالزمان است و آیا ساخت فیلم‌هایی با چنین موضوعاتی برای سرگرم کردن مردم است.

وی ادامه داد: ولی ما در کشورمان فیلمی با این موضوع و مفهوم نداریم و نسبت به این موضوع غفلت کرده‌ایم در حالی که ذهن‌ها درگیر این موضوع است.

شفیعی سروستانی با اشاره به نگاه عام مردم به آخرالزمان توضیح داد: مردم ما زمانی که گرانی، سختی معیشت و بیماری در زندگیشان پدیدار می‌شود، زمانی که دچار خشکسالی می‌شوند می‌گویند آخرالزمان است، یعنی آخرالزمان را چیزی مساوی با بلا، آفت و بحران می‌شناسند.

* آخرالزمان تعداد حوادث افزایش و زمان آنها به هم نزدیک می‌شود

وی افزود: ولی آیا آخرالزمان به معنای بحران است، آخرالزمان به معنای بحران، جنگ و آفت نیست، آخرالزمان قسمت واپسین از دورانی است که به قیامت پیوندد و از نظر ما آخرالزمان از زمان مبعوث شدن پیامبر آغاز و به ظهور موعود و سپس قیامت می‌انجامد.

مسئول «موسسه فرهنگی موعود» یادآور شد: پیامبر (ص) فرموده‌اند برگزیده شدم در حالی که میان من و قیامت فاصله نیست، همان سان که میان دو انگشت فاصله است اما از آنجا که در این ظرف زمانی حوادث بزرگ نزدیک به هم روی می‌دهد مردم عادت کرده و آخرالزمان را مساوی با بحران می‌شناسند.

وی اضافه کرد: پیامبر فرموده‌اند که نشانه‌هایی در آخرالزمان وجود دارد که مانند دانه‌های تسبیح یکی یکی می‌افتد و به آخرین دانه یعنی ظهور می‌انجامد و هرچه زمان ظهور نزدیک باشد بر تعداد حوادث افزوده می‌شود.

* 7 هزار روایت در خصوص آخرالزمان وجود دارد

شفیعی سروستانی توضیح داد: در میان همه ملل یعنی صاحبان ادیان آسمانی وجه مشترک ابتدا توحید و سپس موعودگرایی و بلاخره قیامت است و در همه ادیان حجم زیادی از روایات به موضوع موعود اختصاص دارد.

وی اعلام کرد: حجم روایات آمده از 14 معصوم در خصوص آخرالزمان و نشانه‌های ظهور بسیار زیاد است به طوری که 7 هزار روایت راجع به این موضوع داریم و در خصوص نماز و روزه این تعداد روایت نداریم.

مسئول موسسه فرهنگی موعود عصر (عج) خاطر‌نشان ساخت: این تعداد روایت نشان از اهمیت موضوع دارد و بخش عمده‌ای از روایات آخرالزمان توسط پیامبر و در نخستین روزهای بعثت بیان شده است.

وی با اشاره به کارکردهای علائم و نشانه‌های ظهور بیان داشت: این نشانه‌ها و علائم موقعیت بشر را در تاریخ معین می‌کند و مردم می‌دانند که در چه فاصله‌ای از ظهور قیامت قرار گرفتند همچنین هشدار و تذکر، آمادگی یافتن، جلوگیری از یأس و ناامیدی، شناسایی دوست و دشمن از کارکردهای نشانه‌های ظهور است.

شفیعی سروستانی عنوان داشت: ما همواره در تحلیل شرایط دچار مشکل می‌شویم و با تحلیل غلط موضع‌گیری کرده و گاهی با دوست با تصور دشمن بودن درگیر و گاهی با دشمن به تصور دوست بودن ارتباط دوستی برقرار می‌کنیم که این نشانه‌ها موجب می‌شود تا دوست را از دشمن بشناسیم.

*از 1200 نشانه‌ آخرالزمان تنها 5 نشانه باقی مانده است

این محقق در زمینه مهدویت به حوادث آخرالزمان اشاره کرد و گفت: در آخرالزمان حوادث مختلفی روی می‌دهد و پیامبر نیز فرموده‌اند به ناگزیر فتنه‌ای پدید خواهد آمد که هر گاه در نقطه‌ای آرامش پیدا کند، در نقطه دیگری ناآرامی شروع می‌شود و این چنین ادامه می‌یابد تا وقتی که منادی آسمان بانگ برآورد که امیر شما مهدی است.

وی اضافه کرد: یکی از مشخصات فتنه این است که فتنه کور است یعنی اجازه تشخیص نمی‌دهد تا جایی که همه در تشخیص حق و باطل دچار تردید می‌شوند و حتی خواص نیز نمی‌توانند حق و باطل را تشخیص دهند؛ بنابراین تأکید شده است که مواظب باشید که خود را از دست نداده و نابود نشوید.

شفیعی سروستانی یادآور شد: پیامبر فرموده‌اند «شما را به هفت فتنه بیم می‌دهم که بعد از من روی می‌دهد، فتنه‌ای از مدینه، فتنه‌ای از مکه، فتنه‌ای از یمن، فتنه‌ای از شام، فتنه‌ای از شرق، فتنه‌ای از غرب و فتنه آخر فتنه سفیانی است».

وی تصریح کرد: از بیش از یک‌ هزار و 200 نشانه آخرالزمان که در روایات از آن سخن گفته شده طبق گفته همه محققان تمام نشانه‌ها رخ داده و فقط پنج نشانه باقی مانده است که اولین آن «فتنه سفیانی» است.

*خروج سفیانی از سوریه برای کشتار شیعیان

مسئول موسسه فرهنگی موعود عصر (عج) ادامه داد: در روایات آمده است سفیانی با حمایت صهیونیست‌ها و غربی‌‌ها در سوریه کودتا می‌کند و سپس یک گروه در سوریه به نام بنی‌کلب از او حمایت می‌کنند و امروز بنی‌کلب جماعتی هستند که بخشی از آنها در ارتش اسرائیل، بخشی در سوریه و بخشی در لبنان زندگی می‌کنند.

وی اضافه کرد: سفیانی جنگی در ترکیه و عراق راه ‌می‌اندازد و شروع به کشتن شیعیان می‌کند و به کوفه می‌رسد و در کوفه بزرگترین اتفاق رخ می‌دهد و چنان شیعیان را می‌کشند به نحوی که همسایه به همسایه رحم نمی‌کند و برای گرفتن پول همسایه خود را شیعه معرفی می‌کند.
شفیعی سروستانی یادآور شد: امروز جهان استکبار علیه شیعه به میدان آمده و شیعیان غافل هستند.

وی تصریح کرد: زمانی که درگیری از شام به کوفه می‌رسد از کنار شهر قزوین لشگر سید خراسانی حرکت می‌کند و از منطقه مرکزی ایران عبور کرده و به کوفه می‌رود و در روایات آمده که اگر لشگر خراسانی را یافتید با او همراه شوید از یمن نیز سید یمانی به سوی کوفه می‌آید.

*پیوستن یک میلیون ایرانی در نخستین روز ظهور امام زمان (عج)

مسئول موسسه فرهنگی موعود عصر (عج) اظهار داشت: فرمانده اصلی سپاه خراسانی «شعیب‌بن صالح» است و امروز در طالقان قبری به این نام است که مردم برای زیارت او می‌روند و وزیران، مشاوران و سرداران اصلی امام زمان (عج) همه ایرانی هستند و در روز اول یک میلیون ایرانی به امام می‌پیوندند.

وی افزود: بیان شده که ظهور در سال‌های پر از جنگ رخ می‌دهد و در قرن بیستم 100 میلون نفر در جنگ‌های مختلف کشته شدند و هزینه نظامی جهان امروز 900 میلیارد تا یک ترلیون دلار سال است و هزینه جنگ در جهان 2 میلیون دلار در دقیقه است که اگر 18 روز جنگ متوقف شود سوء تغذیه از کل جهان رفع می‌شود.

شفیعی سروستانی اعلام کرد: هزینه ارتش آمریکا در هر روز یک میلیارد و 250 میلیون دلار است و به خاطر اورانیوم مصرف شده در سلاح‌های غیرمتعارف در عراق مردم عراق به بیماری‌های مهلک دچار شدند و 4 هزار و 468 سال دیگر تاثیرات اورانیوم از عراق از بین می‌رود.

*طبق تحقیقات موساد و سیا آیت‌الله خامنه‌ای سید خراسانی است

مسئول موسسه فرهنگی موعود عصر (عج) گفت: دشمنان خود را برای مقابله آماده کرده‌اند ولی ما غفلت کردیم، در زمان ریاست جمهوری بوش زیر نظر رئیس جمهور، کمیسیونی برای شناسایی امام زمان شکل گرفت.

وی تأکید کرد: 20 روز قبل موساد و سیا اعلام کردند به دنبال امام زمان هستند و اعلام نیز کرده بودند شاید سید خراسانی آیت‌الله خامنه‌ای باشد زیرا در جوانی در خراسان بوده است و سید یمانی نیز سید حسن نصرالله باشد زیر در کودکی در یمن بوده است.

شفیعی سروستانی اضافه کرد: مطالعات آنها در خصوص آخرالزمان صدها برابر ماست ولی دانشگاه‌های ما در این زمینه تعطیل هستند و آنها از واقعه ظهور نگران هستند ولی ما غفلت می‌کنیم.

*وجود یک میلیارد نفر گرسنه و 45 میلیون مبتلا به ایدز نشانه‌ای از آخرالزمان

وی با اشاره به نشانه‌ها و حوادث آخرالزمان بیان داشت: خشکسالی، زلزله، قحطی و گرسنگی از نشانه‌های آخرالزمان است به طوری که در سال 2009 یک میلیارد نفر در دنیا گرسنه هستند هر سال نیز یک هزار زلزله متوسط، 18 زلزله بزرگ و یک زلزله عظیم کره زمین را می‌لرزاند.

مسئول موسسه فرهنگی موعود عصر (عج) ادامه داد: بی‌تقوایی و رواج فحشا و بیماری‌های مختلف نشانه دیگری است به طوری که در حال حاضر 45 میلیون نفر در دنیا مبتلا به ایدز هستند و هر سال 5 میلیون نفر به این تعداد اضافه می‌شود که 5 میلیون و 200 هزار نفر کودک هستند و نیمی را نیز از این جمعیت زنان تشکیل می‌دهند و در کشور ما نیز 60 هزار نفر مبتلا به ایدز هستند که تاکنون 2 هزار و 121 نفر جان باختند.

وی افزود: شیوع ایدز از طریق رابطه جنسی، همجنس‌بازی و افزایش فساد از مسائلی است که در آخرالزمان دیده می‌شود.

*حکومت سلمان فارسی در ایران در زمان ظهور امام زمان (عج)

شفیعی سروستانی در ادامه با اشاره به تکالیف مومنان در زمان غیبت توضیح داد: یکی از تکالیف مومنان در زمان غیبت پیدا کردن معرفت و شناخت نسبت به امام است به طوری که در روایات آمده کسی که امام زمانش را نشناسد و بمیرد به مرگ جاهلیت از دنیا رفته است.

وی اضافه کرد: تمسک به دین و صبر و شکیبایی و انتظار فرج و دعا از دیگر کارهایی است که در زمان غیبت باید صورت گیرد تا امام زمان (عج) ظهور کند و خداوند بزرگترین مسئولیت تاریخ را به حضرت مهدی (عج) بزرگترین مرد خود گذاشته است تا برای تحقق عدالت ظهور کند.

این محقق در زمینه مهدویت خاطر‌نشان ساخت: ما باید برای رهایی از فتنه‌ها معرفت خود را افزایش داده و هوشیار باشیم تا امام زمان حکومت خود در زمین برپا دارد و در آن زمان امام حسین (ع)، اصحاب کهف، سلمان فارسی به این امام خواهند پیوست و فقط امام حسین (ع) 300 سال بر روی زمین خلافت خواهد کرد.

وی اعلام کرد: با تشکیل حکومت، سلمان فارسی در ایران حاکم خواهد شد و حکومت امام زمان در کوفه شکل می‌گیرد.
 
منبع: سایت موعود

88/8/17::: 9:36 ص
نظر()
  
  

به نام خدا

این روزها بحث اسلامی کردن دانشگاهها و رشته های دانشگاهی دوباره بحث محافل علمی کشور شده است. این مباحث به ویژه در رشته های علوم انسانی مطرح است. نظریات مخحتلفی در این زمینه ارائه می گردد. در میان راه های مختلف برای رسیدن به این هدف یکی از راه ها ایجاد رشته های جدید تحصیلی مطابق با فرهنگ و دین و آیین ماست. رشته هایی که شاید ایجاد آن در دیگر کشور ها جایگاه و موضوعیتی نداشته باشد.در این زمینه باید توجه داشته باشیم که غربیان که پس از رنسانس و با افول تمدن اسلامی در در عرصه علم پیشتاز شدند، علوم را با توجه به نیازهای خود گسترش داده اند. البته حق هم با آنهاست چرا که این نیاز و سوال است که انسان را به دنبال جواب و راه حل می کشاند. حتی ایجاد رشته هایی مانند شرق شناسی و اسلام شناسی نیز با توجه به نیاز آنها بوده است که گسترش یافته است.

ما هم باید نه تنها در بخش منابع و سرفصلهای درسی به این نکته توجه کنیم؛ بلکه باید در ایجاد رشته های جدید تحصیلی در دانشگاه ها هم بااین دید به قضیه نگاه کنیم. یکی از رشته هایی که ما به آن نیاز داریم مبحث مهدویت است. با توجه به گستردگی این مبحث و نیز عمق آن در جامعه بشری نیاز به این رشته برای تربیت دانشمندانی جهت تبیین و موشکافی بحثهای مرتبط بامهدویت و آخرالزمان نه تنها در فرهنگ اسلامی و شیعی بلکه در سطح دیگر فرهنگها لازم است. باید توجه کرد که در حال حاضر غرب تبلیغات نادرست بسیاری دراین زمینه در سطح جهان منتشر می کند و لزوم برخورد با این تبلیغات بر همگان روشن است. اما باید در این زمینه هم علمی و با مطالعه مواجه شد . ایجاد رشته های تخصصی در زمینه مهدویت و آخرالزمان هم در حوزه و هم در دانشگاه لازم و ضروری است. باید به این نیاز ایجاد شده در سطح جهانی بیشتر توجه کرد. غفلت از آن هم موجبات پشیمانی در آینده و هم پرداخت هزینه های گزاف در خنثی سازی تبلیغات سوء دشمنان را در پی خواهد داشت.

البته زمینه های دیگری هم وجود دارد که نیازمند بذل توجه مسئولین امر می باشد. که امیدوارم در آینده بتوانم به آنها هم بپردازم.


88/7/10::: 9:7 ع
نظر()
  

بهنام خدا

شاید بدانید و شاید هم ندانید ولی این مسجدالاقصی است نه آن تصویر معروف که همه جا نشان می دهند. آن تصویر مسجد صخره است.

 http://www.iranupload.net/photo/view.php?img=aa376016f903d5dbe5646cc9a3545b81

 

al-aghsa
87/3/24::: 5:39 ص
نظر()
  
  

به نام خدا

دوستی ظوالی در بخش نظرات مطلب (آسیب شناسی مهدویت) سوالاتی مطرح کردهاست که در زیر جوابی را که برای ایشان فرستادم قرار می دهم. از سوالات شما و بذل توجهات متشکرم و خوشحال می شوم.

 

با سلام خدمت دوست عزیز

از اینکه دروبلاگ من نظر دادی وسوالی را مطرح کردی بسیار خوشحالم و از تاخیر د رجواب عذر می خواهم و آنرا به حساب بیماری چند روز اخیر من بگذارید.

سوال شما در حقیقت چند سوال بود نه یکی. و باید به آن به صورت بخش بخش جواب داد.

شما از مدعیان دروغین مهدویت شروع کردید. ادعای مهدویت چیز تازه ای مختص زمان ما نیست. شاید بتوان اولین ادعای مهدویت را ادعای محمد حنفیه بدانیم. محمد حنفیه فرزند حضرت علی(ع) است که پس از عاشورا و در زمان تقیه امام سجاد به عنوان امام مطرح گردید. گرچه عده ای ادعای مهدویت از سوی ایشان را رد می کنند و می گویند که مختار با عنوان مهدویت ایشان دست به قیام زد. در تاریخ که جلوتر بیاییم این ادعاها بیشتر می شود. این ادعاها مختص شیعه نیست و در میان اهل سنت هم کسانی بودند که چنین ادعایی داشتند. اما در مورد رابطه با امام زمان و ادعای نیابت بحث دیگری مطرح می شود. امام زمان در آخرین نامه اش به آخرین نایب خاص خود  فرمودند که پس از او کسی نیابت خاص را نخواهد داشت و علمای دین حجت حضرت بر مردم و حضرت هم حجت خدا بر آنها می باشد. و نیز فرومدند که هر کس ادعای مشاهده حضرت را داشت باید تکذیب کرد.

با توجه به مطلب فوق پس ادعای نیابت خاص و یا مشاهده به مانند نیابت رد شده و مدعی کذاب به حساب می آید. و در دوران غیبت کبری علمای دین عنوان نیابت عام امام زمان را دارند و این ادعا را همه ایشان داشته اند. امام زمان با این راهکار شیعه را در مسیر هدایت قرار داد تا در دوران حیرت و سرگشتگی با تاسی از علمای دین راه درست را بیابند. پس تمام مراجع تقلید نایبان امام زمان هستند و حجت بر ما و امام هم حجت بر آنهاست. البته در این میان باید که از اعلمترین و باتقواترین آنها پیروی کرد و کسی که به دنبال هواهای دنیوی باشد نمی تواند نایب امام باشد.

پس اینکه ما آقای خامنه ای را نایب امام زمان(عج) می دانیم بدعت در دین نیست. بلکه سفارش خود حضرت می باشد. اما اگر شما در احوالات کسانی که مدعی ارتباط با امام زمان هستند بنگیرید فرقهای زیادی با کسانی که براستی حضرت را دیده اند مشاهده می کنید. اول اینکه کسانی که براستی حضرت را دیده اند همه از اوتاد و بزرگان و متقیان روزگارند و هیچکدام هم نیامدند و در ملا عام جار بزنند و دکانی بسازند و اگر هم قصه آنها نقل شده اغلب به صورت اتفاقی رخ داده و سفارش هم کرده اند که تا زمان زنده بودنشان برا ی کسی نقل نشود و پس از مرگشان برای عموم افشا شده است. در تمام این موارد شخص ملاقات کننده دنبال ارج و قربی و یا تسبت دادن مطلبی به امام در مورد خودشان نبوده اند. همه صحبتها در حد بیان قضیه پایان یافته است. اما در مورد مدعیان دروغین می بینید که اغلب به دنبال سرکیسه کردن مردم و یا شهرت هستند. برخی هم با این ادعا مناسک و اعمالی را به مردم یاد می دهند و با شگردهای خاصی قصد ادامه کار خود را دارند. برخلاف آنها کسانی که براستی امام را دیده اند ادعای ادامه این رابطه نکرده اند. البته اغلب هم در زمان رویت امام ایشان را نمی شناسند و از شواهد و قرائن پس از پایان ملاقات پی به هویت حضرت می برند. نه رهبر و نه امام خمینی هیچکدام در هیچ جایی ادعای ملاقات با امام زمان را نداشته اند. حتی برخی خاطرات از امام نقل می شود که در بهبوهه انقلاب کسانی از طرف امام زمان پیامی برای امام می فرستادند حتی اشخاص عادی. ولی هیچ وقت خودشان داستانی و قصه ای مبنی بر ملاقات با امام زمان نداشته اند و دیگران هم در مورد ایشان بیان نکرده اند.

در مورد اینکه شاعری در شیراز رهبر را نماینده خدا خوانده (اگر واقعا چنین چیزی رخ داده باشد) بگویم که به طور عام همانگونه که درقرآن آمده خدا انسان را خلیفه خود بر روی زمین قرار داده و در قرآن هم به طور عام انسان نقل شده نه شخص خاصی. این به این معناست که هر انسانی بالقوه می تواند خلیفه و جانشین خدا بر روی زمین باشد ولی باید که اول بنده خدا باشد. در مورد این شاعر هم بگویم که شخص در لفظ شعر حال شاید از روی جهالت نسبتی به رهبر داده شاید در آن موقعیت و حفظ آبروی شخص  و یا برداشت دیگری از سخن آن شخص،رهبر به ایشان چیزی نگفته باشند. کما اینکه شخص دیگری که مدیحه ای در مورد ایشان سروده بودند واکنش نشان دادند و گفتند که اینها در مورد من نیست. و حتی او را از کش دادن و بسط دادن این مدحتها بازداشتند.

در مورد نیابت هم عرض کردم با توجه به نیابت عام هر مجتهدی خود را نایب عام امام زمان می داند و در این شرایط خود را موظف به تکالیفی می داند. که البته بیشتر مراجع ما اهل تقوا و پرهیزکاری و دوری از دنیا هستند.

در مورد زندگی شخصی رهبر هم اگر کنکاشی کنید پی به سادگی زندگی ایشان یی می برید و اینکه فرزندان ایشان برخلاف فرزندان عده  ای از مسولان بسیار ناشناخته در میان مردم رفت و آمد می کنند همانطور که من در نمایشگاه کتاب شاهد بودم و با معرفی شخص دیگری پی به هویت ایشان بردم که درنهایت سادگی تنها همراه یک شخص دیگری به بازدید از نمایشگاه  می پرداخت.

در آخر مطلب دیگری هم بگویم. اما خمینی فرمدند اگر دیدید که دشمنان از شما تعریف می کنند به خود و راهی که می روید شک کنید. دلیل این همه شایعه و حرف و حدیث و تهمتهای ناروا به رهر مواضع قاطع و اصولی ایشان در برابر استکبار و زرمندان و زورمندان داخلی و خارجی است. کسانی که کمر به قطع ریشه اسلام بسته اند. الان رهبری در حد و اندازه آقای خامنه ای نداریم با این شجاعت و پایبندی به اصول.

اما جمله ای در معرفی وبلاگ نوشته ام با عنوان بی عشق خمینی نتوان عاشق مهدی شد.

مگر امام خمینی چیزی برخلاف گفته های پیامبر اسلام وامامان گفته؟ اگر گفته برایم مثال بیاورید. امام خمینی نمونه یک عالم شجاع، مقتدر، سیاستمدار، هوشیار، زیرک، پرهیزکار و صادق بود. او نه مانند عده ای سر در عرفان خود فارغ از اجتماع نبود، نه مانند عده ای ساده و بی اطلاع از اوضاع جهان زمان خود، نه دنباله رو هوا و هوس و نه اهل ریا و دغل بازی بود. او به گفته دوست و دشمن صادق و شجاع بود. از هیچ نیرویی جز الله نمی هراسید و مدافع مظلومان و مستضعفان و پابرهنگان بود. او با خدای خود معامله کرد در برابر مردم خاشع و فروتن بود و خدا هم محبت او را در قلوب دوستان و ملتها قرار داد و هیبت وهراسش را در دل دشمنان خدا و انسانیت. او چیزی جز احقاق حق و برقراری اسلام و جانفشانی درراه دین گفت؟. آیا او در راه خود 15 سال تبعید نشد و با خطر مرگ روبه رو نشد. آیا او فرزندش را در راه انقلاب نداد؟ آیا در برخورد او با محرومین و مستضعفین ذره ای نخوت و غرور دیده ای ؟ آیا او در برابر سرکشان و مستکبران جهان ذره ای سر خم کرد؟ آیا او به چیزی جز خدا و برقرار حکومت عدل جهانی حضرت مهدی (عج) نوید داد. چگونه می توان دم از حضرت مهدی زد ولی مخالف آرمان خمینی بود؟ آرمان او برقراری و زمینه سازی حکومت عدل مهدوی بود. عشق به خمینی عشق به همه خوبی هاست. عشق به خمینی عشق به امام زمان است. عشق به اسلام و اهل بیت است. اگر خمینی حرف حق نمی زد این همه محبتش در قلوب جهانیان وارد نمی شد. حق آمد و باطل رفت بدرستی که باطل رفتنی است. با زور می توان بر سرزمینها حکومت کرد اما بر دلها فقط با حق و صداقت می توان وارد شد. آیا تاثیرات شگرف انقلاب بر جهان امروز را نمی بینی؟ آیا استیصال زورگویان عالم در برابر آرمانهای امام را نمی بینی؟ امام یک جمله گفت که آمریکا شیطان بزرگ است و اکنون در تمام دنیا آمریکا را با لقب شیطان بزرگ می شناسند. این لکه ننگ تا ابد بر پیشانی آمریکا باقی خواهد ماند.

زیاد نوشتم شاید بعضی جاها هم تکراری شد. مرا ببخشید. امیدوارم که جوابم را بپذیرید اگر بازهم سوالی بود حاضرم دوباره به پرسشهای شما در حد خود جواب بدهم و یا اینکه با دوستان مطلع مشورت کنم و شما را هم به ایشان معرفی کنم. امیدوارم در سایه رحمت ایزدی و توجهات مهدوی زنده و پاینده و موفق باشید.

در آخر خوشحال می شوم اسم شما را هم بدانم

دوستدار شما

 

 


  
  

به نام خدا

علل سیاسی – اجتماعی غیبت

 

 

خداوند پیامبران  را برای هدایت انسان به سوی کمال مطلوب فرستاده و پس از آنها امامان را برای هدایت بشر قرار داد. اما خداوند این هدایت را به مردم تحمیل نمی کند . تا مردم نخواهند حضور امامان هم ثمری نخواهد داشت. از زمان امام جواد (ع) به بعد فشار بر ائمه به اوج خود رسید و با وجود احادیث فراوان در مورد حضرت مهدی(ارواحنا لتراب مقدمه الفدا) خلفای عباسی در صدد بودند تا از تولد او جلوگیری کنند. ولی اراده خداوند بر ذخیره او تا برقراری تمام و کامل اهداف همه انبیا در تحقق حکومت الهی در زمین قرار گرفته بود. از این رو غیبت را برای آن حضرت قرار داد.

البته همه اسرار غیبت بر ما آشکار نیست. اما با توجه به احادیث می توان دلایل غیبت را حول سه موضوع زیر بررسی کرد:

الف- آزمایش مردم

ب- حفظ جان امام

ج- آزادی از یوغ بیعت با طاغوتها

 

الف- آزمایش مردم

آنچه از احادیث برمی آید آزمایش دوران غیبت از سخت ترین آزمایشات الهی است؛ که از دو جهت می توان به آن پرداخت:

1-    طولانی شدن غیبت موجب شک و تردید در بسیاری ازمردم می شود. برخی در تولد و برخی درعمر طولانی آن حضرت دچار شک می شوند.

2-    فشار و شداید دوران غیبت بسیار سخت وناگوار است به طوریکه نگهداری دین و ایمان بسیار سخت شده و در معرض طوفانهای عظیممی گردد.

 

 

ب- حفظ جان امام

اگر امام از آن ابتدا در میان مردم ظاهر می گشتند بی گمان او را همانند پدران بزرگوارش به شهادت می رساندند.

 

 

ج- آزادی از یوغ بیعت با طاغوتها

حضرت مهدی(ارواحنا لتراب مقدمه الفدا) برخلاف اجداد طاهرینش هیچ حکومتی را حتی به جهت تقیه به رسمیت نمی شناسد. او مامور به تقیه در برابر هیچ حاکمی نیست. چرا که او از سوی خداوند (عزوجل) وظیف دارد تا دین خدا را بی هیچ تقیه و مسامحه ای اجرا نماید، از اینرو جایی برای عهد و بیعت با هیچ حکومتی باقی نمی ماند.

 

منبع: سیره پیشوایان/مهدی پیشوائی


87/2/2::: 7:47 ص
نظر()
Awated ،
  
  
   1   2      >